Bizimksi bir stajyer hikayesi

Nisan – Mayıs aylarının gelmesiyle  pek çok şirkette olduğu gibi stajyer görüşmelerimiz başladı. Bu süreçte pek çok stajyer adayı ile  birebir temas etme fırsatım oldu.
Daha bir kaç yıl öncesine kadar o koltukta mülakat anını  yaşayan bir aday olarak da baktım.  JR bir İK gönüllüsü olarak da.
Her ikisinde tecrübe ettim ve ediyorum..

Adaylara yol gösterici olması açısından bu tip bir yazı yazmanın ihtiyacını gördüm . Başlıyoruz. Bu yazıda daha çok yapmayın etmeyin demekten ziyade işittiklerimden bahsedeceğim . Gereken mesajı  bu yönde aktarabileceğimi  düşünüyorum.

İşte adaylardan gelen sorular;

 • Görüşmeye çağırıldıktan sonra CV getirmeli miyim?
 • Görüşmeye gelirken ne giymeliyim?
 • Kalem etek mi pantolon mu giymeliyim?
 • Havalar ısındı ceket giymesem olur mu?
 • Hobilerime neleri yazmalıyım?
 • Özgeçmişime ne yazmalıyım daha bir şey yapmadım ki
 • Haftada kaç gün çalışırım?
 • Maaş alabilir miyim?
 • Sınav zamanı izin verir misiniz?
 • İş tanımında olmayan şeylerden sorumlu olur muyum?
 • Benim stajım zorunlu  olduğu için günlük raporlama yapmam gerelli ama önümüz yaz. Yaz tatili için arkadaşlarımla rezarvasyon yaptırmıştım. Tatil izni kullanabilir miyim?


Uzadı gitti değil mi.. Söylediğimiz sözlerin, kelimelerin gerekli olduğuna inanıyoruz ki sesli olarak  karşı tarafa aktarıyoruz. Sesli söyledikten sonra aa keşke hissine kapılıyoruz (en azından yukardaki soruları sesli duyunca  ben öyle düşünüyorum).

Görüşmeye  gitmeden önce ne konuşulur, neler sorulur az çok biliniyor sevgili aday, google söylüyor sana , forumlar söyüyor ..Bazı adaylarda anladığım kadarıyla bu kulak ardı ediliyor.

Ben daha okuyorum hiçbir  tecrübem yok . Olsaydı yazardım diyenlere; ilk staj görüşmemde ne söyleyebileceğimi  yazmıştım . Merhaba ben Duygu.. .. okulunda okuyorum .. yaptım gibi gibi.. Okulda zamanı oynadığım takım oyunundan el becerime kadar yazdım durdum o müsvedde kağıda.
Kendiniz için  kağıt kalemle ayıracagınız bir  kaç dakika hayat kurtarıyor. En azından benim için kurtardı ki  şimdiye kadar başvurduğum yada istediğim her yerde staja kabul edildim. (Bu fikri beğenmezseniz kader, kısmet  ve şans üçgenine bağlayabilirsiniz)

Bu görüşmelerden kendim için bir kaç not çıkarmadım değil. Staj aşamasından bir sonraki kadrolu /kısmı zamanlı pozisyonlara başvuran adaylarda  staj  tecrübesine ve okul hayatına geniş ölçüden önem veren  şirketlerin sayısı giderek artarken . Hangi okuldan mezun olduğunuzun  dünde kaldığını ifade etsem  yanlış sayılmam. Yazı deniz kıyısında mı yoksa ofiste/sahada mı geçirmek istediğiniz tamamen sizin elinizde.

İşte şimdi karar senin dostum. 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: