Değişiyoruz

images-4Değer algımız ve değerlendirme sıklamız değişiyor. Beklentilerimiz, işe ya da hayata karşı koyduğumuz hedefler bu yolu başlarken koyduklarımızdan farklı yerde . Kariyerine yeni başlamamış bir Y kuşağı üyesi için bu durum daha esnek bir hal alıyor. İş devir hızımız artıyor (ki bu durum araştırmalarlada destekleniyor PWC’ye göre 2 yıl) Beklediğimizi bulamadığımız anda vınn!.. Nerede o eski girdiği iş yerinden emekli olan Mühendisler, İK’ cılar, Muhasebeciler..?

Geçtiğimiz günlerde bir grup İK uzmanı arkadaşımla birlikte bir toplantıda bir araya geldik.  Konumuz ”Y kuşağı ve Değer”
Toplantıyla ilgili notlarımı kısaca aktarmak isterim ;

  • Eğitim değil gelişim programı bekleniyor; Artık eğitim, gelişim ve başarı arasındaki farkı biliyor. Eğer Junior bir pozisyonda başladıysa Senior bir pozisyonda beni ne bekliyor, gerekliler neler ben nasıl bu pozisyona kadar gelişirimi  öngörebilmeyi istiyor.
  • Başarı, mutluluk ve güven; Güven duyduğu yerde faaliyet- etki alanının genişleteceğinin farkında. Etki alanı genişledikçe güvenle öneri geliştirebiliyor konu ya da olaylara eleştirek yaklaşabiliyor. O kadar çok bu konu hakkında koşuyor ki başarı ister çekiyor.
  • Çalışan bağlılığı ve aidiyeti; Bu konu  toplantımızdaki İnsan Kaynakları ekiplerinin yoğunlukla bahsettiği konuydu. Üst yönetim tarafındanda sıklıkla dönüş hızı dile getirilen şirketler var aramızda.  Tıplı işe alım da işte atılma gibi işteş bir kavram (bazı koşul/durum hariç). Çuvaldızı birazda kendimize batırarak nedenini araştırmamız gerektiğine inanıyorum.
  • Değer; Bireysel ve toplulukçu değeri görmek istiyor.  Toplum  için eyleme geçen STK işbirliği olan işletmeler daha çok tercih ediliyor. Peki neden? Artık kişisel  gelişim yanına toplumsal gelişimi de eklediğini gözlemliyorum. Bir zamanlar  popularitesi yüksek olan bu kavram evrim geçirdi ve yeni modelde yerini şirket içi  gönüllü takımlarına bıraktı. Eskiden gönüllü takımı deyince futbol takımı çıkartan, bağış toplayan, sözsüz kurallar silsilesinden kaçınarak destek verenler yerini  çorbada tuzun olsuna, adım adım koşuşunda iyilik peşinde koşmaya bıraktı.
  • Ekonomik Değer; Bu nokta her zaman olduğu gibi hassas. Birazda uygulanan politika özelinde değerlendirmenin daha doğru olduğuna inanıyorum. Kaldı ki paylaşımızda kimi yeni işe alınmış bir adaya daha yüksek ücret verirken (aynı pozisyon) kimi ekonomik olarak arttıramadığı için ünvanı yükseltiyor ama atl kısım boş kalıyor.
    Benim  görüşüm adaletli ücretlendirme sistemi bölge, departman ve tecrübe esaslı.
  • İç girişimcilik; Mevcut işinin yanında ek gelir elde edebileceği yoğunlukla teknolojik alt yapılı alanlarda etkili olabiliyor. Hobisini, bir  gezi sayfasında gelir modeline dönüştürenden, iş yerinde yaşadığı bir sıkıntıyı mobil uygulamada hazırlayana, iş akışında süreci iyileştirmeye çalışana kadar kurum kültürünün sizlere sağlayabildiği (ya da tam tersi kendi habitatınızı yaratığınız) ölçüde gelişim gösterilebiliyorunuz.

Yukarıda paylaştıklarım yazımın başında bahsetiğim gibi toplantıda aktarılan başlıklardan sadece bir kaçıydı. Bizlerin gözlemlediği olaylardan yararlanarak beklentiler yönünde nacizhane değerlendirmeye çalıştım.

Sabrınız ve değerli katkılarınız için teşekkürler.

Sevgiler,
Duygu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: